
02.08.2025
Subiecte: Miniștri USR
Ministrul Radu Miruță merge la Cugir, după incendiul de la Uzina Mecanică
Ministrul Economiei, Radu Miruță, merge la Cugir pentru a vedea situația de la fața locului și a acorda orice suport e necesar după incendiul care a afectat Uzina Mecanică. Vizita are loc în contextul preocupărilor privind siguranța angajaților și protejarea capacităților industriale strategice.
Radu Miruță a transmis un mesaj de apreciere pentru eforturile echipelor de intervenție: „Le mulțumesc colegilor de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Alba și Mureș pentru intervenția rapidă și profesionistă de noaptea trecută de la Cugir. Și o fac nu din curtoazie, ci pentru că efectiv s-au dovedit exemplari. Un dezastru a fost evitat pentru că niște oameni buni și curajoși și-au făcut treaba ca la carte”.
Ministrul Economiei a fost în legătură permanentă cu autoritățile implicate pentru a avea o imagine clară a intervenției: „Le mulțumesc și domnilor Predoiu și Arafat, cu care am stat în contact permanent peste noapte pentru a avea o imagine clară a ceea ce se întâmplă”.
Conform primelor informații, nu au fost înregistrate victime, iar pagubele materiale sunt minime. Totuși, Radu Miruță subliniază că acest incident trebuie investigat cu maximă seriozitate: „Faptul că s-a evitat un dezastru nu diluează și nu limitează cu absolut nimic preocuparea mea de a vedea exact cum s-a ajuns aici”.
Ministrul va discuta la fața locului cu reprezentanții uzinei, cu autoritățile locale și cu specialiștii implicați în anchetă pentru a evalua toate aspectele care au dus la acest incident. În funcție de concluzii, Ministerul Economiei va susține măsuri ferme pentru prevenirea unor situații similare în viitor.
Tag-uri: incendiu, USR Guvern, radu miruta, ministerul economiei